Információ
A téli útviszonyokat, a latyakos, saras körülményeket, a csípős hideget nem minden kerékpáros kedveli. Sokan a hardvert féltik a sótól, korróziótól. Van, aki az ízületeit óvja, míg másnak nincs megfelelő téli öltözéke. Számtalan oka lehet, hogy télen a kerékpár kikerül az érdeklődési körünkből. A hosszúra nyúlt téli kihagyásnak azonban tavasszal ára van. A nyár végére elért edzettségnek 2-3 hónap lustálkodás után már csak nyomai maradnak. Ezért hát söpörd félre a téli depressziót, le a lustasággal, irány a spinning és az edzőterem, vagy esetünkben erről lesz szó a Home Trainer, illetve magyarul görgő.
Több érv is az otthoni edzés mellett szól. Ha beruházol egy görgőbe, a saját év közben megszokott kerékpárodon edzhetsz, használhatod a jól megszokott bringás cipőd, első pillanattól kezdve otthon érzed magad a nyeregben, nem kell kísérletezni a nyereg és kormány beállításokkal, továbbá nem kell kerékpáros sisakot viselni. A görgő további előnye, hogy nem kell belépődíjat fizetned, nem szükséges elutaznod valahova, bármikor, akár kora reggel, vagy amikor időd engedi azonnal elkezdheted az edzést. A görgő emellett nagyszerű eszköz például versenyek, maratonok előtti bemelegítésre is, ezért ha ilyen megmérettetések is szerepelnek a terveid között, egész évben hasznát veheted.
A görgő árnyoldala a monotonitás. Viszont erre is van megoldás. Több görgő már összeköthető okos telefonnal, sőt egyes típusokkal az internetre csatlakozva nem hogy a saját teljesítményedet mérheted és láthatod egy virtuális pályán, de akár online görgős versenyekre is benevezhetsz. További lehetőség a TV vagy tablet képernyőjén kifejezetten a görgős edzéshez készített filmekkel oldod a tréning monotonitását. A holland Tacx honlapján óriási választékban állnak rendelkezésre kifejezetten görgőzéshez készített úti filmek. Az Ötztaler Radmaratontól kezdve a Kanári szigetek hegyi útjain át a legkülönfélébb Tour De France szakaszokon "tekerhetsz". A görgőn edzve a Dolomitok, a Pireneusok, vagy Toszkána legszebb vidékein haladhatsz keresztül.
Az alap görgő a hátsó kereket fixen rögzítő keretből és az ellenállást biztosító, állítható erősségű lendkerékből áll. Az elmúlt években itt is óriási technológiai fejlődés zajlott le. Tíz, tizenöt éve egy panelházban élő sporttárshoz még bekopogtak, hogy sürgősen fejezze be azt az ipari tevékenységet, amit folytat. A mostani görgők olyan csendesek, hogy amíg te hajnalban már edzel, a család a másik szobában nyugodtan alhat. A Tacx vagy az Elite új elastogel technológiája már szinte zajtalan működést biztosít. A görgők alap típusánál az ellenállás a görgőnél állítható. Az alacsonyabb vagy nagyobb ellenállással szimulálhatók a valós kerékpározás körülményei. Hajthatsz nagyobb fordulatszámon pörgetősen, vagy növelve az ellenállást izom erősítésre is görgőzhetsz. Az alap görgőnél menet közben a kerékpáron ülve csak a váltóval változtathatsz az ellenálláson. A korszerűbb görgőknél a kormányra rögzíthető szabályozó karral is változtatható az ellenállás. Egyszerű, alap kategóriás TACX görgő a Blue Twist T-2675, míg a komolyabb görgők közül az ELITE Qubo Powerfluid az egyik jó választás.
Az interaktív, virtuális trainerek a görgős edzés csúcstechnikáját képviselik. Lehetőséged van versenyeken részt venni virtuális országúti és MTB környezetben 3D-s ellenfelekkel. Konvertálhatod a kinti edzéseken GPS-szel trackelt, vagy Google Earth útvonalait. Bejárhatod a világ ismert versenyeit, népszerű kerékpáros terepeit. A számítógéppel szimulált rendszerben a hajtás nehezebbé válik az út emelkedésével, és amint a lejtőhöz érkezel a motor elkezdi gyorsítani a kereket. A pályákat és útvonalakat külön DVD-n rendelheted meg.
A szabad görgők mindig is a kerékpárversenyzők egyik kedvelt típusa volt. Ezek a három görgővel felszerelt keretek nem tartalmaznak semmiféle csúcstechnikát, viszont egyedülálló módon fejlesztik az egyensúly érzéket, koordinációs készséget. Ilyen típusok például a TACX Antares, Galaxia, vagy az ELITE Arion.
Az őszi, téli indoor edzés során fontos a megfelelő edzésterv, a fokozatosság. A hűbelebalázs módon elkezdett tréning akár káros is lehet, fejlődés helyett a túledzettség, kimerültség lehet a következménye. A görgős edzésterv elkészítéséhez mindenképpen érdemes edző, szakember véleményét és segítségét kérni, vagy tüzetesen átolvasni az erre vonatkozó szakirodalmat.
Ha véleményed, tapasztalatod van, vagy hibát fedezel fel, szólj hozzá, oszd meg a tapasztalataidat!
Információ